Suradnja dva projekta

Suradnja projekata Drvokod i Stara zanimanja u novom ruhu promiče zajedništvo škole te ekološke vrijednosti i održivi razvoj kroz primjenu informacijsko-komunikacijskih vještina korištenjem suvremenih tehnologija.

Projekt Drvokod realizira se kroz terensku nastavu u blizini škole gdje se nalazi drveće i grmlje koje učenici upoznaju i determiniraju  uz pomoć nastavnice biologije Snježane Pavunec. Osim zapisivanja  bilježaka o karakteristikama, slijedi i ispravno fotografiranje pojedine biljne jedinke. Nastavnica informatike Iva Ipšin provodi elektronički način obilježavanja svakog drveta te uređuje web stranicu na kojoj se nalaze svi podatci vezani za određenu vrstu.

Elektronsko obilježavanje biljnih vrsta provodi se na način da se generira pripadajući QR kod koji je potrebno otisnuti na pločicu dimenzija 10*10 cm te ju postaviti na drvo/grm kako bi bila vidljiva prolaznicima i dostupna za skeniranje. Prilikom skeniranja QR koda mobilnim uređajem dohvaća se poveznica na školsku web stranicu Drvokoda gdje su vidljivi svi podatci o određenom drvu/grmu.

Ideju da pločica s QR kodom bude bio razgradiva i od prirodnih materijala nastavnica Iva Ipšin predložila je nastavniku Krešimiru Skupnjaku koji je voditelj projekta  „Stara zanimanja u novom ruhu“. Kroz taj projekt nabavljen je stroj za lasersko graviranje koji se koristio za rezbarenje QR koda na drvenu pločicu, a koja je špagom postavljena na drvo/grm.

Ova suradnja zasigurno je pokazatelj dobre prakse ostvarivanja zajedništva škole te promicanje ekoloških vrijednosti i održivog razvoja kroz primjenu informacijsko-komunikacijskih vještina korištenjem suvremenih tehnologija.

Izvor: Iva Ipšin

objavio: Iva Ipšin   datum: 8. 9. 2022.