Poludnevna terenska nastava - Posjet Hrvatskom saboru

Dana 12. prosinca 2012. godine učenici drugih, trećih i četvrtih razreda Srednje škole „Ivan Švear“ posjetili su Hrvatski sabor kako bi naučili nešto više o predstavničkom tijelu Republike Hrvatske.

Hrvatski sabor je predstavničko tijelo građana i nositelj zakonodavne vlasti RH. Građani biraju svoje predstavnike kako bi donosili odluke u ime svih. Njegove glavne zadaće su donošenje zakona, nadzor nad radom Vlade i razmatranje važnih unutarnjih i vanjskih pitanja politike. Hrvatski sabor ima vrlo dugu povijest te djeluje kao demokratski višestranački Sabor.

Nakon nastave uputili smo se autobusom na svoje odredište, Markov trg. Došavši pred samu zgradu Sabora bili smo vrlo uzbuđeni. Već na samom ulazu prošli smo kontrolu osiguranja i uputili se prema mjestu gdje nas je očekivala diplomirana politologinja Jasenka Šarlija i poželjela nam dobrodošlicu. Upoznala nas je s poviješću Sabora, ali i o njegovom radu.  U dvorani Josipa Jelačića saznali smo koji je glavni cilj Sabora, kako se donose zakoni te što je Ustav. Iščekivali smo dolazak nekog saborskog zastupnika 6. izborničke jedinice za kojeg smo imali pripremljena pitanja no, zbog održavanja sjednice, nisu bili u mogućnost doći. U nastavku posjeta, u dvorani Ante Starčevića voditeljica nam je pokazala sliku zasjedanja Sabora na kojem je donesen prvi demokratski Ustav Republike Hrvatske. Također, u toj dvorani izloženo je šest portreta dosadašnjih predsjednika Hrvatskog sabora: dr. Žarka Domljana, Stjepana Mesića, dr. Nedeljka Mihanovića, akademika Vlatka Pavletića, Zlatka Tomčića te Vladimira Šeksa.

Najzanimljiviji dio posjeta bio je posjet Velikoj vijećnici, gdje smo pratili zasjedanje Sabora, na kojem su zastupnici raspravljali i iznosi svoja mišljenja. Sjedili smo na mjestima za posjetitelje i imali pogled prema svima koji su bili prisutni na  sjednici. Neki od zastupnika koje smo vidjeli na sjednici su Dragutin Lesar, Zoran Vinković, Darko Milinović, Dinko Burić, Nada Turina-Đurić, Sunčana Glavak, Branko Hrg, Natalija Martinčević, dok smo na samom izlazu vidjeli i sadašnjeg ministra poljoprivrede Tihomira Jakovinu. Voditeljica nam je objasnila način sjedenja zastupnika u Velikoj vijećnici te kako su okupljeni u klubovima zastupnika i odborima te koje su njihove zadaće. Nakon toga uputili smo se u obilazak zgrade gdje se nalaze biste hrvatskih velikana iz 19. i 20.st. koji su se zalagali za ideju uspostave samostalne hrvatske države. Na glavnom stubištu zastali smo kod spomen ploče konstituiranja prvog demokratski izabranog višestranačkog Sabora, 30. svibnja 1990. godine i donošenja povijesne Deklaracije o proglašenju suverene i samostalne Republike Hrvatske, 25. lipnja 1991. godine, gdje smo se i fotografirali kako bi nam ostala uspomena na ovaj posjet.

Zahvaljujući našim profesoricama politike i gospodarstva Aleksandri Toth i Ani Bošnjak, pobliže smo upoznali zgradu Hrvatskog sabora i naučili pokoji novi podatak o radu Sabora. Pomalo razočarani radi nemogućnosti razgovora s nekim od zastupnika, ali ipak zadovoljni viđenim, jer je lijepo vidjeti mjesto iz kojeg vladajući upravljaju našom domovinom.

Ivona Hodak, 4. b

objavio: Iva Ipšin   datum: 21. 12. 2012.