Hrvatska glagoljaška baština u kontekstu europske kulture

Hrvatska glagoljaška baština predstavlja jedan od izvornih i najzanimljivijih fenomena hrvatske kulture. Dr. sc. Darko Žubrinić, predsjednik Društva prijatelja glagoljice, održao je 4. veljače 2019. poučno i zanimljivo predavanje učenicima prvih razreda gimnazije.

Učenicima se posebno svidio podatak kako se hrvatske glagoljaške knjige i rukopisi čuvaju, osim u Hrvatskoj, u čak dvadeset sedam zemalja.

Učenici su imali priliku prolistati luksuzno faksimilsko izdanje Hrvojeva misala koje je vjerno izvornom rukopisu. Spomenuti Misal jedna je od najljepše iluminiranih glagoljskih knjiga čiji su inicijali ukrašeni listićima zlata, a original se čuva u Carigradu. Nakon predavanja učenici su zaključili kako je naša glagoljaška baština uistinu blago vrijedno čuvanja.

Izvor: Vedrana Ždero

objavio: Iva Ipšin   datum: 15. 2. 2019.