O školi

Srednja škola Ivan Švear Ivanić Grad najveća je polivalentna srednja škola u Zagrebačkoj županiji. Polazi ju nešto više od 800 učenika u 40 razrednih odjela, te 12 različitih usmjerenja; opća gimnazija, strukovna četverogodišnja (ekonomist, komercijalist, tehničar za električne strojeve s primijenjenim računalstvom, naftno-rudarski tehničar), trogodišnja usmjerenja (prodavač, frizer, elektromonter, elektromehaničar, industrijski mehaničar) i program pomoćnih zanimanja – TES (pomoćni bravar, pomoćni administrator). Učenici mogu program opće gimnazije upisati u matičnoj školi u Ivanić-Gradu i u izdvojenoj lokaciji u Križu.

U našem Školskom kurikulumu možete se informirati o neposrednim odgojno – obrazovnim aktivnostima koje planiramo svake nastavne godine, a koje nisu propisane i obvezne; stoga svjedoče o velikom entuzijazmu i kreativnosti naših profesora i stručnih suradnika. Zalažemo se za što manje stereotipnu i konvencionalnu ex cathedra nastavu, a za terensku, projektnu, inovativnu i istraživačku. Na početku školske godine, učenici imaju priliku izabrati mnoštvo izbornih predmeta koje mogu odabrati prema svojim interesima prema jezicima, prirodnim znanostima ili društveno-humanističkim. Uz izbornu, nudimo mogućnost uključivanja u fakultativne programe kao što su Aditivne tehnologije i Retorika. Školski preventivni program kao preventivna strategija škole nudi velik broj interaktivnih predavanja, tematskih radionica i programa koji obuhvaćaju rad na vještinama učenja, zdravim životnim stilovima i navikama, modernim ovisnostima, prevenciji sukoba i nasilja, izgradnji samopouzdanja i pozitivne slike o sebi, vršnjačkim i partnerskim odnosima, komunikacijskim i socijalno-emocionalnim vještinama, vještinama upravljanja karijerom i mnogim, mnogim drugim područjima. Svake nastavne godine naš ŠKOLSKI VOLONTERSKI KLUB prema interesima učenika i potrebama zajednice organizira nekoliko volonterskih aktivnosti u kojima sudjeluje znatan broj učenika.

Jedina smo srednja škola u RH koja ima usmjerenje Naftno-rudarskog tehničara, a posebno ističemo i mogućnost školovanja učenika s teškoćama u posebnim razrednim odjelima za zanimanja pomoćni bravar i pomoćni administrator. U Ivanić-Gradu postoji mogućnost smještaja u Učeničkom domu za učenike iz udaljenijih krajeva. Uz školsku zgradu nalazi se Školska športska dvorana. Ponosni smo na sportske uspjehe naših učenika: i djevojke i mladići višekratni su državni prvaci u rukometu, a djevojke su sudjelovale i na Svjetskom prvenstvu u Qataru. Osim u sportskim aktivnostima, brojnim natjecanjima iz znanja, te smotrama, naši učenici aktivno sudjeluju u radu Školskog volonterskog kluba, te volontiraju ne samo u lokalnoj zajednici, već i izvan nje. Škola ima 5 informatički opremljenih učionica, tri interaktivne ploče, radionicu ručne i strojne obrade, praktikum novih tehnologija, praktikum za elektrotehniku, frizerski salon, bogato opremljenu Školsku knjižnicu, te toplo ozračje u kojem se i učenici i zaposlenici osjećaju ugodno.